+420 728 936 264, +420 731 476 812 psperl@seznam.cz

Šumavské lahůdky – Šumava je proslulá svými gastronomickými specialitami, které získaly oblibu po celé ČR.

Tady jsou některé z nejoblíbenějších šumavských specialit, které byste měli ochutnat:

  1. Křehký šumavský trdelník: Tento tradiční sladký dezert se vyrábí z těsta z kynutého těsta a náplně z cukru a mleté skořice. Je to skvělý způsob, jak si pochutnat na něčem sladkém po celodenní turistice.
  2. Šumavský guláš: Tento guláš se připravuje z místních surovin, jako jsou hovězí maso, cibule, paprika a koření. Jeho chuť je silná a vyvážená, a je skvělý způsob, jak se zahřát po chladném dni venku.
  3. Šumavský knedlík: Tento knedlík se připravuje z brambor, které se rozmačkají a poté se smíchají s moukou a vajíčky. Je to skvělý doplněk k guláši nebo jiným masovým pokrmům.
  4. Šumavský med: Šumava je domovem mnoha včel, které produkují vynikající med s vysokým obsahem propolisu, který je známý pro své zdravotní benefity.
  5. Šumavský sýr: Šumava je také domovem mnoha farmářů, kteří produkují vynikající sýry, jako je tvaroh, eidam nebo brynza. Tyto sýry jsou skvělé jako příloha k chlebu nebo jako součást sýrového talíře.

 

Šumavské gastronomické speciality

Základem jihočeských specialit jsou houby, brambory a zelí. A díky své geografické poloze jsou zdejší jídla ovlivněna také rakouskou či německou gastronomií. Ve zdejším kraji se v minulosti maso servírovalo spíš výjimečně, hlavně v neděli či o svátcích, přes týden si lidé vystačili spíš se silnými polévkami jako jsou kulajda, bramboračka či zelňačka.

Součástí jídelníčku byly i lesní plody, kterých je zde opravdu dostatek. Dalším významným prvkem jihočeské kuchyně jsou ryby – obzvláště kapr. Ale nechybí ani sladká jídla – víte například, co je žahour? Napovíme – sladká omáčka z borůvek. Typické pro jižní Čechy jsou horké koblihy, na kterých se rozpouští cukr, bramborové speciality na stovky způsobů a ryby, v čele s kapry, kteří čekají ve zdejších rybnících na podzimní výlov.

Mezi polévkami je typickou klasikou jihočeská kulajda, v které se snoubí smetana s vejci a čerstvými houbami. Zapomenout nesmíme ani na zelňáky, placky ze zelí. A dezerty? To jsou vdolky, koblihy, hnětýnky, které se připravují při poutích a masopustech.

Nedílnou součástí šumavské gastronomie jsou jídla připravovaná z lokální zvěřiny. Lahůdky jako kančí Burger, jelení wellingtron, srnčí ragú na víně, jelení hřbet, kančí segedín či daňčí roštěnky vám zcela jistě přijdou vhod, pokud jste milovníkem výrazné masové chuti.

Typickým pitím pro Čechy jako takové a samozřejmě to platí i pro jižní Čechy a Šumavu, je pivo. Nejznámějším lokálním pivovarem je ten v Prachaticích. 

Zde se vaří piva plzeňského typu i piva různých světových stylů. Ty jsou určeny historickými podmínkami. To jest použitím surovin (chmelů, sladů, vody a dalších) a typu kvašení. Při výrobě je kladen také velký důraz na hořkost, která je typickým znakem piv z Prachatického pivovaru. Nedílnou soušástí provozu je pivovarská restaurace s výhledem přímo do varny. Její typicky česká – šumavská – kuchyně je vyhlášená a vaří se zde výhradně z lokálních, vždy čerstvých surovin.

Šumavské speciality můžete ochutnat i v restauraci našeho penzionu Zlatá stezka – a to v průběhu celého roku. Nabízíme ubytování turistického typu za příjemné ceny, pro páry i rodiny s dětmi.